Automatické hledání spojů a vylepšené obrábění

V následující době bude Připravto obsahovat velkou novou funkcionalitu, která je určená primárně pro uživatele profi účtů.

automaticke hledani spoju

Jedná se o rozšíření, které zjednodušuje přípravu obrábění o automatické hledání, spojů na dalších dílcích. S tímto rozšířením, jsou řešeny i nějaké další úpravy pro systém obrábění jako jsou vrtání do hrany, vrtání do plochy a jiné.

POZNÁMKA

  • Tato funkcionalita je v nyní v režimu testování - je možné, že některé chování bude změněno. Plánované nasazení základní funkcionality je 2018-02-25.
TIP

Použijte základní manuál nebo školení pokud se Vám zdají části zde složité.

Použití automatického hledání spojů

Princip je jednoduchý, po vytvoření základní konstrukce - například korpus uživatel přidá vrtání do boční strany a nastaví zapuštění. Toto vrtání se vloží například na horní půdu. V tuto chvíli je obrábění pouze na půdě a pokud by se udělal výstup na CNC stroj či do DXF, tak bude pouze vyvrtána boční strana dílce.

Aby došlo k překlopení obrábění na bok, tak na to je potřeba přidat funkci, která dané spoje na sousedním dílu najde a vytvoří. K tomu slouží funkce najít_spoje . V současné době je dostupná jako Přednastavená volba. Při přidání dané funkce (nezáleží u ní na pořadí) a aktualizování produktu dojde k hledání spojů na dílcích, které jsou v kontaktu s obráběním.

UPOZORNĚNÍ

  • v tuto chvíli automatické vyhledávání není plně podporováno na některých kombinacích dílců a orientaci rotace dílců.

Pokud tedy bude vrtání správně zadáno, bude procházet bokem, tato funkce se pokusí toto vrtání najít a následně ho vytvoří i na boku. Tímto způsobem, je tedy možné například přidat obrábění pro police, přímo funkcí vrtáni_police a následně pouze kliknout na police, která chce uživatel vrtat a systém již se pokusí udělat potřebné obrábění na obou bocích.

Automatické přizpůsobení dílce

Součástí posledních změn je i možnost automatického zarovnání dílců s vybranou osou stroje, pokud díl přesahuje zadané hodnoty. Tato funkce dále umožňuje automatické rozdělení programů, pokud se bude obrábět z dvou hlavních ploch či pokud má být provedeno zrcadlení/posun obrábění.

Tyto části lze i ručně ovlivňovat na jednotlivé díly a tedy případně přizpůsobit výrobě.

Následující obrázek ukazuje již trochu komplexnější výrobek.

stolek spoji v bocnich plochach

Obrábění a změny ve vrtání

Součástí změn pro nové možnosti hledání spojů je i sjednocení obrábění z ploch 4 a 5 pro stejnou orientaci. Tzn obrábění v obou dvou plochách, je nyní zrcadlové, tak jak bylo v minulosti plánováno. Z0 je nastaveno na horní ploše dílce a provádí se obrábění do materiálu snižováním hloubky např. na Z-5 > drážka 5 mm do hloubky. Tato změna je nyní i u bočního vrtání, které se nyní počítá od horní plochy dílce, aby docházelo ke všem výpočtům stejně.

U bočního vrtání je přidán parametr inverse_z, který umožňuje prohodit zadávání.