Nářezový plán a štítky na dílce s obráběním na CNC stroji

Připravto obsahuje nářezové plány se štítky pro nábytkové dílce

data/wiki/labels/stitky-nalepne-na-dilce.jpg

a jejich poloautomatické a automatické použití pro zpracování a značení jak na cnc stroji, tak i pro nářezové centrum.

Aktualizace balíček pro ruční štítky

Nové použití tabletu a tiskátny pro tisk štítků pro starší stroje HOLZMA (HOMAG) bez integrované tiskárny štítků.

Naše řešení podporuje tisk z formátu SAW, který je načtený z tabletu na Připravto. Tato možnost umožňuje použití přímo softwaru CutRite/SchnitProfit. Pokud má uživatel možnost použít štítky přímo ze stroje, tak je postup ještě přímočarejší. V případě použití štítků ze služby Připravto. Nová verze je možná ovládat přímo z tabletu (je možné použít stejný účet, pokud je uživatel sám). Následně stačí načíst formát/zakázku a SAW soubor, případně použít lokální optimalizaci.

Zařízení pro tisk obsahuje Windows10 a má možnost připojení přes síť Wi-Fi nebo Ethernet kabel. Ideální je připojit tablet k lokálnímu sdílenému disku a přímo přes USB připojit i tiskárnu. Zařízení přímo startuje službu Připravto a je přímo nastavené pro rychlý tisk. Zobrazení pro tisk sťítků si pamatuje poslední tisk a zároveň umožňuje filtrovat a opovat tisk, změnit variantu štítků/rozměr.

Je možné připojit tisk i na specifickou kombinaci kláves a tím zrychlit tisk. Pokud se tiskne přímo podle seznamu, tak vždy dostane uživatel správný štítek. Při této variantě tisku je dále možné filtrovat dílce, případne přeskovat (jedná se výrobní seznam).

V současné situaci toto řešení je vhodné primárně pro starší stroje a orientačně se pohybuje okolo 23 000Kč. Uživatel potřebuje pro toto řešení profi verzi Připravto a následně se domluvit na objednávce.

Balíček obsahuje:
 • Základní tiskárnu štítků
 • Tablet pro zobrazení (může používat normální účet uživatele, nebo oddělený pokud bude předpokládat větší množstí použití)
 • Kabeláž
 • Instalaci, zapojení a nastavení (pro připojení je nutné připojení k internetu a napájení)
 • Odzkoušení nastavení a test

Použití štítků

Štítky mají velkou výhodu v tom, že obsahují informace, které by jinak na dílci nebyly. Například název zakázky, název dílce, informace o olepení, čárkový kód pro CNC, orientační výkres či vlastní poznámky pro obsluhu.

V minulosti uživatelé tiskli štítky na archy formátu A4 a následně je lepili na dílce, to je však časově náročný postup a vyžaduje tisk dopředu. Aktuální výstupy na štítky jsou vhodně upraveny pro tisk po jednom štítku - ideální pro použití u pily bez nutnosti tisknout štítky dopředu. Pořadí dílců je dáno nářezovým plánem a lze tisknout štítky v průběhu řezání pouhým kliknutím na daný dílec. Odpadá tím nutnost listovat v archu štítků a omezuje se také riziko nalepení štítku na jiný dílec.

Základní postup použití štítků

 • vytvoření zakázky
 • nastavení rozměrů štítků
 • vytvoření produktu s potřebným nastavením
 • zpracování nářezového plánu a optimalizace
 • otevření konkrétního plánu a aktivace režimu štítkování
 • následně uživatel může kliknutím na dílec vytisknout požadovaný štítek
 • nalepení štítku

Příprava a tisk štítků

TIP

Pokud používáte Firefox, je možné ho nastavit pro automatický tisk. Pro nastavení kontaktujte podporu.

Pro přípravu štítků je potřeba mít aktivní zakázku. Na této zakázce uživatel vytvoří optimalizaci (nářezový plán). Následně klikne na vytvořený nářezový plán a v něm si může nechat zobrazit aktuální seznam štítků. Štítky jsou generovány na základě nastavení - formát papíru, množství řádků a sloupců, okraje, mezery a další. Jsou dostupné nejen pro každý nářezový plán, ale také pro konkrétní produkty či celou zakázku. Jakmile je ale uživatel použije z nářezového plánu, má možnost je tisknout přímo při řezání po jednom. Stačí mít tablet s Windows10 a USB, připojit malou tiskárnu a kliknutím v Připravto vytisknout štítek pro daný dílec.

data/wiki/labels/tisk-stitku-narezovy-plan.png

Pro tuto funkcionalitu máme připravené řešení, které můžeme nainstalovat přímo u Vás, stačí nás kontaktovat a objednat. Je potřeba WiFi připojení a elektrická zásuvka u pily a případně volný USB port u CNC stroje pro čtečku. Tiskárnu na štítky je možné zprovoznit pro nářezové centrum ale i pro obyčejnou formátovací pilu.

Původní možnost vytisknout štítky dopředu na A4 arch je stále funkční. A stačí Vám k tomu i běžná tiskárna. Má to ale několik nevýhod. Například není jednoduché dotisknout pouze jeden konkrétní štítek, pořadí štítků nemusí být v pořadí řezání, špatně se hledá daný štítek a je to časově náročné.

Lepení štítků na dílce také přispívá ke snížení počtu chyb ve výrobě. Zjednodušuje kontrolu rozměrů dílců, hledání správného dílce a dodává výrobě určitou kontrolu a přehlednost.

Obrábění na CNC stroji

Pro výrobu na CNC stroji máte několik základních možností jak postupovat při výrobě. Ruční načítání každého programu je pomalé a obsluha může načíst jiný program. Použití výrobních seznamů má velkou výhodu v tom že stroj načítá další programy sám a obsluha má v tabulce přehled, které dílce už jsou obrobené či které ještě chybí. To je ale zároveň i nevýhoda, protože vygenerovaný seznam má dané pořadí obráběných dílců. A vkládání dílců v jiném pořadí je problematické. Načítání programů pomocí čtečky řeší problém načtení správného programu i vkládání dílců mimo pořadí seznamu.

Pokud uživatel použije štítky, které jsou nalepené na jednotlivé dílce, lze pak značně zrychlit hledání programu a zakládání dílců přes čtečku čárových kódů. Na Připravto používáme CODE128, který je dostatečně vyzkoušený, univerzální a podporovaný ze strany čteček. Čtečky mají několik možností pro načtení. Obvykle se připojují k počítači pomocí USB nebo sériového portu. Samotná čtečka může být i bezdrátová.

Závěr

Připravto nově podporuje tisk štítků souběžně s výrobou. Nabízíme dodání a instalaci potřebných zařízení pro zprovoznění i ve Vaší dílně. Pro informace a nabídku nás kontaktujte.