Vytváření vlastních materiálů a nahrávání dat a textur

Na Připravto je možné vytvářet vlastní materiály, položky textury a obrázky, což umožňuje vložit do vizualizací např. vlastní spotřebiče, dřezy, dezény desek a jiných materiálů. Pro přidání materiálu a jeho textury nebo obrázku je potřeba nejprve nahrát obrázek nebo texturu, která má být přidána na server a vytvořit samostatný materiál, který se následně použije v návrhu výrobku.

Vytvoření položky

Vytváření se provádí v záložce DATABÁZE kliknutím na +Položka. Poté dojde k otevření okna níže, kde je zapotřebí zadat parametry. V tomto zadání si vytvoříme položku pro nový materiál. Obdobně můžeme vytvořit položku pro vlastní dřez, který se následně bude zobrazovat ve vizualizaci.

Vytvoření vlastního materiálu - databáze

Po kliknutí na toto tlačítko Nahrát soubor dojde k otevření nabídky pro nahrávání, kde je možné vybrat soubor, který má být nahrán (kliknutím na tlačítko Procházet). Po zvolení souboru je potřeba potvrdit odeslání na server, což se provede kliknutím na tlačítko Odeslat.

Zadání materiálu a výběr pro nahrání souboru

Nyní je již soubor na serveru nahrán a je potřeba zadat parametry pro materiál. Tuto položku bude následně možné zvolit při vytváření produktu, čímž dojde k aplikování textury na zvolený objekt. Pro zadání parametrů materiálu, je vhodné zvolit název a následně danou položku specifikovat. Je vhodné zadat její rozměry, pokud se bude používat jako model ve vizualizaci a půdorysu. Cenu pokud má vstupovat do kalkulace jako položka.

Nahrávání vlastních textur do Připravto.png

Následně potvrdíme vytvoření materiálu a můžeme již materiál začít používat v návrhu.

Poznámka

Pokud chcete přímo pouze nahrát data na server, tak to můžete udělat v nastavení, kde se nachází tlačítko Nahrát soubor.

Zadání materiálu

Skupina a typ:Vybereme vhodný typ pro vlastní specifikaci materiálu - například panel a DTD
Jméno materiálu:
 Označení položky - drez_dvojity
Celé jméno:Drez_dvojity (toto jméno se bude zadávat při aplikování textury na např. spodní desku)
rozměry:Přibližné nebo přesné rozměry
Ceny:(zde je potřeba upravit na {'nic': 0.0}, aby nedocházelo k započítání ceny dřezy při kalkulacích. Nebo lze vložit cenu dřezu).
Data:zde je specifické nastavení například pro jiné volby
large:cesta k obrázku /import/drez_dvojity.jpg,
small:cesta k k náhledu /import/drez_dvojity.jpg
dae:cesta k modelu součásti ve formátu DAE /import/drez_dvojity.dae
render_img_rotation:
 vlastni nastaveni rotace textury na vizualizaci

Nastavení vizualizace

Pokud je materiál připraven pro použití, stačí ho pouze v Plánu nebo přímo v návrhu produktu, zapsat do konstrukčního nebo čelního materiálu a následně bude použit. Materiál se může používat přímo ve směru nebo v opačným - tzn. vlákna. Nastavení vláken je například v u dveří nebo u jednotlivých dílů. Pro zkontrolování směru vláken je vhodné použít 3D zobrazení nebo přímo Optimalizaci.

Zobrazení mapování textur interní render

Nahrávání vlastních textur do Připravto.png

Pro porovnání přikládáme jednotlivé obrázek, kde můžete vidět mapování jednotlivých druhů textur např. dřevo, barva, obrázek. Dále jsou v jednotlivých variantách pro jednotlivé dílce - tzn vlákna ano / ne a v poslední variantě je manuální natočení dílce. Dále jednotlivé obrázky ještě obsahují jednotlivé varianty skel - GLASS, GLASS_MILK a MIRROR / STEEL

Zobrazení mapování textur Cycles render

vizualizace materiálů v Cycles