Šikmá skříň a půdní vestavba

Připravto ve verzi Basic a Profi umí dělat šikmé konstrukce. Hlavní výhodou je že zachová možnosti úpravy sražení a úhlů a ostatních částí a s možností aplikace spojů a obrábění.

sikma skrin do pudni vestavby

Nábytek pro půdní vestavby mohou tvořit například konstrukce šatních skříní či úložných prostorů. Z důvodu využití prostoru v podkroví jsou i šikmé. V minulosti nebylo úplně jednoduché vytvářet šikmé konstrukce a šikmé skříně do půdních vestaveb. Uživatel mohl přes oblasti udělat šikmou konstrukci a ručně dodělat dveře. Připravto neobsahovalo funkce pro jednoduché oříznutí tvarů podle šikmé desky. Nová funkce kterou Připravto obsahuje umožňuje z tvaru zadní desky ovlivnit celou konstrukci skříňky včetně šikmé desky, dveří či příček.

Běžný současný postup je použít šikmou desku v prostoru (area_id) a následně seříznout přes Šikmý řez jednotlivé díly, na základě vzdálenosti. Nový postup použije DV Seříznutí dveří (nachází se v funkcích2) a automatické oblasti ve funkci Oblasti z tvaru. Je to mnohem rychlejší a jednodušší. Zároveň umožňuje i složitější tvary a postupy. Následující obrázek zobrazuje použití funkce Oblasti z tvaru na díl, který má aplikovaný tvar. Dojde k vytvoření oblastí dle jednotlivých částí tvaru. Do těchto oblastí je možné vkládat dílce např. spodní desku, levou desku a podobně.

POZNÁMKA

  • Nová verze této funkce umožňuje pouze výběr šikmé desky (automatický výběr dveří a příček / nebo i ruční)
  • Dále také má lepší možnosti ořezu dle pozice dveří vůči šikmé desce a varianty výsledné šikminy
vytvoreni oblasti z tvaru

Takto můžete vložit do oblasti také Šikmou desku a následně vytvořit nakloněný díl do prostoru. Tento díl spojí horní desku s boční a automaticky se přizpůsobuje dle rozměrů Šikmého řezu. Po vytvoření základní konstrukce, můžete vložit jednotlivé další části. Při vložení dveří a příček je následně výhodné použít automatické oříznutí dveří a příček. Tato funkce po manuálním výběru šikmé desky, automaticky najde příslušné dveře a příčky. Na těchto dílcích se následně pokusí provést oříznutí dle šikmé desky a automaticky zkrátit příčky. Přes zadání můžete provést manuální úpravu délky dílců, pokud na některých místech není úprava, tak jak bude potřeba. Důležité je, že při změně úhlu nebo šikminy, dojde následně k přepočítání.

Následující video zobrazuje základní postup pro šikmou skříň.

POZNÁMKA

  • Připravto v tuto chvíli neobsahuje automatickou funkci pro spoj na šikmé hraně. Uživatel může udělat spoj ručně.
  • Pokud bude vyžadováno, je možné udělat nové makro pro tyto operace např. seříznutí pilou a clamex či lammelo.